Korony porcelanowe (na metalu) czy pełnoceramiczne
które wybrać?
Historycznie najbardzie popularne są korony potocznie nazywane porcelanowymi. Na oszlifowany ząb opracowuje się metalową czapeczkę na którą ręcznie napala się porcelanę
W przypadku większości wykonywanych podbudów czapeczka jest wykonana z stali, rzadziej z metali szlachetnych np. złota (cena). W przypadku stalowej podbudowy może w okolicach dziąsła dojść z czasem do sinych przebarwień (metal wydziela jony, które mogą drażnić dziąsło). Częściowo rozwiązano ten problem stosując podbudowy z stopniem ceramicznym. Dodatkowo stal nie przepuszcza światła – z tego powodu końcowy efekt estetycznych jest ograniczony. Pomijając efekt estetyczny korony na metalu są najpopularniejszym uzupełnieniem obecnie stosowanym również ze względu na cenę.
Korony pełnoceramiczne (bez metalowej podbudowy).
Najnowsze materiały ceramiczne mają wytrzymałość mechaniczną, która pozwala na wykonanie korony bez metalowej podbudowy – korony pełnoceramiczne – uznawane są za najbardziej estetyczne uzupełnienia stosowane w protetyce.
Do najbardziej znanych można zaliczyć: Emax firmy Ivoclar (360Mpa) oraz Lava firmy 3M (200MPa); W szczególności polecamy korony Emax charakteryzujące się wyższą estetyką i wytrzymałością.
Korony porcelanowe na złocie
Bardzo dobrym materiałem na podbudowę jest złoto. Złoto jako materiał miękki doskonale układa się, jest bakteriobójcze – nie występują efekty sinienia w okolicach przyszyjkowych, a napalona na złoto porcelana charakteryzuje się wyższą estetyką.
Korony porcelanowe na cyrkonie
Najnowyszym materiałem stosowanym na podbudowy jest cyrkon. Jest to metal biokompatybilny (podobnie jak tytan, platyna jest akceptowany przez organizm), o białym kolorze idealnie zlewającym się z napalaną porcelaną uzyskując wysoką estetykę końcową. Powszechnie uważa się cyrkon za najlepszy materiał na podbudowy koron czy mostów.
Wadą cyrkonu (oprócz ceny) jest większa minimalna grubość w porównaniu np. do stali czy złota, którą należy stosować, tym samym nie w każdych warunkach u pacjenta może byś zastosowany – np. w przypadku zębów przednich dolnych często jest za mało miejsca na cyrkon z napaloną porcelaną – wówczas stosuje się korony na stali, złocie lub pełnoceramiczne
Korony pełno-cyrkonowe
Technologia pozwala na wykonanie koron w całości z cyrkonu bez porcelany. Takie uzupełnienia pełno-cyrkonowe zapewniają wysoką wytrzymałość, uzyskany efekt końcowy ze względu na przezierność cyrkonu jest ograniczony (również tak twarde korony mogą ścierać zęby przeciwstawne).
Zazwyczaj wykonuje się podbudowę z cyrkonu na którą napala się porcelanę.
Metalowa podbudowa (stal, złoto, cyrkon) nie przepuszcza światła – tym samym zawsze końcowy efekt będzie ograniczony w porównaniu do koron pełnoceramicznych wykonanych bez podbudowy.
Most na podbudowie ze stali czy na podbudowie cyrkonowej – co wybrać
Ze względu na większe występujące obciążenia mosty zazwyczaj wykonuje się w technice z podbudową. Najczęściej stosuje się mosty napalane na stali, na złocie lub na cyrkonie z analogicznymi jak w przypadku koron uwarunkowaniami. Obecnie jako najbardziej estetyczne mosty są uważane mosty wykonane na cyrkonie.